Still 1 available
Bonfix Alu-pers brass press fitting Tee reduced 16mm x 25mm x 16mm FFF

Customer reviews
Based on real customer reviews
Free shipping in the Netherlands from €100
Not applicable to pallet shipments
Large stock available
Most products available for immediate delivery
Fast shipping
Ordered before 3:00 PM, usually shipped the same day
14-day return period
Easy returns without hassle
Secure payment
iDEAL, Wero, pay afterwards or bank transfer
Description
Suitable for heating installations, drinking water pipes, (dry) compressed air and cooling water.
Characteristics:
- Connection: Tee reduced FFF (female x female x female)
- Diameter: 16mm x 25mm x 16mm
- Provided with KIWA approval
This press fitting is suitable for multiple applications with a working pressure of up to 10 bar and a maximum temperature on the fitting of 0° to +90°C. The Bonfix press coupling is suitable for use with multilayer pipes. The fitting can be closed with profile jaws TH - H - U - B - F and CH.
Technische specificaties
| Article number | 2000790 |
| EAN nummer | 8717845207908 |
| Brand | Bonfix |
| Model | Tee reduced |
| Connection | Press x compression x Press |
| Number of connections | 2 |
| Connection diameter | 16x15x16 mm |
| Pipe size | 16x2.0 mm |
| Fitting material | Brass |
| Press sleeve material | Stainless steel |
| Sealing material | EPDM O-ring |
| Max operating temperature | -20°C to +90°C |
| Peak temperature | 120 °C |
| Max operating pressure | 10 bar |
| Certification | dvgw kiwa |
| Press profile | TH H U B F CH |
| Application | Heating Tap water cooling Oil-free compressed air |
| Collecties 2 | Alu-press fittings |
| Material | Brass |
| Nominal diameter | 16 mm 15 mm |
| Suitable for | Drinking water Compressed air Heating water Cooling water |
| Suitable for pipe | 15 mm |
Documenten en/of handleidingen
Download hieronder de informatie en/of handleidingen van dit product.




