- Directly available from stock
- Pay as you wish
- 14 days reflection period
- Expert advice.
customers give us a 9.1 at WebwinkelKeur
Description
This compression fitting is suitable for multiple applications such as heating systems, drinking water pipes, (dry) compressed air and cooling water.
- Connection: compression end F (female)
- Diameter: 28mm compression to 26mm x 3.0 multilayer pipe
- Max. working pressure water: 10bar
Specifications
| Article number | 23935 |
| EAN nummer | 8717845239350 |
| Brand | Bonfix |
| Model | Compression ends for alu-pex |
| Connection | Compression |
| Connection diameter | 26 mm |
| Pipe size | 26x3.0 mm |
| Fitting material | Brass |
| Press sleeve material | Stainless steel |
| Sealing material | EPDM O-ring |
| Max. operating temperature | -20°C to +90°C |
| Peak temperature | 120 °C |
| Max. operating pressure | 10 bar |
| Certification | geen |
| Press profile | TH H U B F CH |
| Application | DrinkWater Verwarming |
| Collecties 2 | Compression fittings Alu-compression fittings |
| Material | Brass |
| Brand | BONFIX |
| Diameter | 28mm 26mm |
| Suitable for | Drinking water Compressed air Heating water Cooling water |


