BONFIX Alu-pex press multilayer compression end 16mm x 2mm to 15mm compression

Customer reviews
Based on real customer reviews
Free shipping in the Netherlands from €100
Not applicable to pallet shipments
Large stock available
Most products available for immediate delivery
Fast shipping
Ordered before 3:00 PM, usually shipped the same day
14-day return period
Easy returns without hassle
Secure payment
iDEAL, Wero, pay afterwards or bank transfer
Description
This compression fitting is suitable for multiple applications such as heating systems, drinking water pipes, (dry) compressed air and cooling water.
- Connection: compression end F (female)
- Diameter: 15mm compression to 16mm x 2.0 multilayer pipe
- Max. working pressure water: 10bar
Technische specificaties
| Article number | 23910 |
| EAN nummer | 8717845239107 |
| Brand | Bonfix |
| Model | Compression ends for alu-pex |
| Connection | Compression |
| Connection diameter | 16 mm |
| Pipe size | 16x2.0 mm |
| Fitting material | Brass |
| Press sleeve material | Stainless steel |
| Sealing material | EPDM O-ring |
| Max operating temperature | -20°C to +90°C |
| Peak temperature | 120 °C |
| Max operating pressure | 10 bar |
| Certification | geen |
| Press profile | TH H U B F CH |
| Application | DrinkWater Verwarming |
| Collecties 2 | Compression fittings Alu-compression fittings |
| Material | Brass |
| Diameter | 15mm 16mm |
| Suitable for | Drinking water Compressed air Heating water Cooling water |
Documenten en/of handleidingen
Download hieronder de informatie en/of handleidingen van dit product.

