Bonfix Alu-press brass fitting ball valve 20mm FF

Customer reviews
Based on real customer reviews
Free shipping in the Netherlands from €100
Not applicable to pallet shipments
Large stock available
Most products available for immediate delivery
Fast shipping
Ordered before 3:00 PM, usually shipped the same day
14-day return period
Easy returns without hassle
Secure payment
iDEAL, Wero, pay afterwards or bank transfer
Description
Suitable for heating installations, drinking water pipes, (dry) compressed air and cooling water.
Characteristics:
- Connection: ball valve FF (female x female)
- Diameter: 20mm x 2.0mm
- Provided with KIWA approval
This press fitting is suitable for multiple applications with a working pressure of up to 10 bar and a maximum temperature on the fitting of 0° to +90°C. The Bonfix press coupling is suitable for use with multilayer pipes. The press coupling can be pressed with a press jaw with TH – H – U – B – F and CH profile.
Technische specificaties
| Article number | 2002410 |
| EAN nummer | 8717845021788 |
| Brand | Bonfix |
| Model | Ball valve |
| Connection | Press x press |
| Number of connections | 2 |
| Connection diameter | 20x20 mm |
| Pipe size | 20x2.0 mm |
| Fitting material | Brass |
| Press sleeve material | Stainless steel |
| Sealing material | EPDM O-ring |
| Max operating temperature | -20°C to +90°C |
| Peak temperature | 120 °C |
| Max operating pressure | 10 bar |
| Certification | dvgw kiwa |
| Press profile | TH H U B F CH |
| Application | Heating Tap water cooling Oil-free compressed air |
| Collecties 2 | Alu-press fittings |
| Material | Brass |
| Diameter | 20mm |
| Suitable for | Drinking water Compressed air Heating water Cooling water |
Documenten en/of handleidingen
Download hieronder de informatie en/of handleidingen van dit product.

