Bonfix Alu-press brass fitting coupling straight reduced 26mm x 20mm FF

Customer reviews
Based on real customer reviews
Free shipping in the Netherlands from €100
Not applicable to pallet shipments
Large stock available
Most products available for immediate delivery
Fast shipping
Ordered before 3:00 PM, usually shipped the same day
14-day return period
Easy returns without hassle
Secure payment
iDEAL, Wero, pay afterwards or bank transfer
Description
Suitable for heating systems, drinking water piping, (dry) compressed air and cooling water.
Characteristics:
- Type: straight reduced FF (female x female)
- Connection: 26mm x 20mm
- KIWA approved
This press fitting is suitable for multiple applications with a working pressure of up to 10 bar and a maximum temperature on the fitting of 0° to +90°C. The Bonfix press coupling is suitable for use with multilayer pipes. The press coupling can be pressed with pressing pliers with TH – H – U – B – F and CH profile.
Technische specificaties
| Article number | 2000455 |
| EAN nummer | 8717845019648 |
| Brand | Bonfix |
| Model | Reducing fitting |
| Connection | Press x press |
| Number of connections | 2 |
| Connection diameter | 26x20 mm |
| Pipe size | 26x3.0 mm 20x2.0 mm |
| Fitting material | Brass |
| Press sleeve material | Stainless steel |
| Sealing material | EPDM O-ring |
| Max operating temperature | -20°C to +90°C |
| Peak temperature | 120 °C |
| Max operating pressure | 10 bar |
| Certification | dvgw kiwa |
| Press profile | TH H U B F CH |
| Application | Heating Tap water cooling Oil-free compressed air |
| Collecties 2 | Alu-press fittings |
| Material | Brass |
| Suitable for | Drinking water Compressed air Heating water Cooling water |
Documenten en/of handleidingen
Download hieronder de informatie en/of handleidingen van dit product.

