Bonfix Alu-press brass fitting coupling Tee 26mm x 3/4inch x 26mm FRF

Customer reviews
Based on real customer reviews
Free shipping in the Netherlands from €100
Not applicable to pallet shipments
Large stock available
Most products available for immediate delivery
Fast shipping
Ordered before 3:00 PM, usually shipped the same day
14-day return period
Easy returns without hassle
Secure payment
iDEAL, Wero, pay afterwards or bank transfer
Description
Suitable for heating systems, water piping, (dry) compressed air and cooling water
Characteristics:
- Type: Tee FRF (female x external thread x female)
- Connection: 26mm x 3/4inch x 26mm
- KIWA approved
This press fitting is suitable for multiple applications with a working pressure of up to 10 bar and a maximum temperature on the fitting of 0° to +90°C. The Bonfix press coupling is suitable for use with multilayer pipes. The press coupling can be pressed with pressing pliers with TH – H – U – B – F and CH profile.
Technische specificaties
| Article number | 2000640 |
| EAN nummer | 8717845019952 |
| Brand | Bonfix |
| Model | tee with external thread |
| Connection | Press x external thread x press) |
| Number of connections | 3 |
| Connection diameter | 26x3/4"x26 |
| Pipe size | 26x3.0 mm |
| Thread type | BSP (G-thread) |
| Thread size | 3/4" |
| Fitting material | Brass |
| Press sleeve material | Stainless steel |
| Sealing material | EPDM O-ring |
| Max operating temperature | -20°C to +90°C |
| Peak temperature | 120 °C |
| Max operating pressure | 10 bar |
| Certification | dvgw kiwa |
| Press profile | TH H U B F CH |
| Application | Heating Tap water cooling Oil-free compressed air |
| Collecties 2 | Alu-press fittings |
| Material | Brass |
| Diameter | 3/4inch 26mm |
| Suitable for | Drinking water Compressed air Heating water Cooling water |
Documenten en/of handleidingen
Download hieronder de informatie en/of handleidingen van dit product.

