Shipping in 2 a 3 working days
- Directly available from stock
- Pay as you wish
- 14 days reflection period
- Expert advice.
customers give us a 9.1 at WebwinkelKeur
Description
Suitable for heating systems, drinking water pipes, (dry) compressed air and cooling water.
Characteristics:
- Type: Tee reduced FFF (female x female x female)
- Connection: 32mm x 16mm x 32mm
- KIWA approved
This press fitting is suitable for multiple applications with a working pressure of up to 10 bar and a maximum temperature on the fitting of 0° to +90°C. The Bonfix press coupling is suitable for use with multilayer pipes. The press coupling can be pressed with pressing pliers with TH – H – U – B – F and CH profile.
Specifications
| Article number | 2000878 |
| EAN nummer | 8717845020606 |
| Brand | Bonfix |
| Model | Tee reduced |
| Connection | Press x press x press |
| Number of connections | 3 |
| Connection diameter | 32x16x32 mm |
| Pipe size | 16x2.0 mm 32x3.0 mm |
| Fitting material | Brass |
| Press sleeve material | Stainless steel |
| Sealing material | EPDM O-ring |
| Max. operating temperature | -20°C to +90°C |
| Peak temperature | 120 °C |
| Max. operating pressure | 10 bar |
| Certification | dvgw kiwa |
| Press profile | TH H U B F CH |
| Application | Heating Tap water cooling Oil-free compressed air |
| Collecties 2 | Alu-press fittings |
| Material | Brass |
| Brand | BONFIX |
| Suitable for | Drinking water Compressed air Heating water Cooling water |
Ask a question about this product
Others also ordered
Still 2 available

BONFIX Alu-press multilayer pipe 32mm x 3mm roll 10m
Art. 2003405
Still 1 available
Shipping in 2 a 3 working days





