Expansion vessel 150 liter - 1.5 bar pre-pressure

Customer reviews
Based on real customer reviews
Free shipping in the Netherlands from €100
Not applicable to pallet shipments
Large stock available
Most products available for immediate delivery
Fast shipping
Ordered before 3:00 PM, usually shipped the same day
14-day return period
Easy returns without hassle
Secure payment
iDEAL, Wero, pay afterwards or bank transfer
Description
150 liter diaphragm expansion vessel for solar systems. This high-quality 150 liter expansion vessel complies with European guidelines and has the CE European quality mark. Equipped with a fixed diaphragm in SBR rubber, which guarantees better performance and longer life.
- Pre-pressure: 1.5bar
- Connection: 3/4inch external thread
- Temperature maximum 99 degrees
- Equipped with durable epoxy powder coating
Technische specificaties
| Article number | A112L43 |
| EAN nummer | 8019742011603 |
| Brand | Elbi |
| Model | expansion vessel |
| Diameter | 500 mm |
| Thread type | BSP (G-thread) |
| Thread size | 3/4 inch |
| Max operating temperature | -10°C tot +99°C |
| Max operating pressure | 10 bar |
| Certification | ce |
| Application | Heating cooling |
| Collecties 2 | Central heating expansion vessels |
| Height | 945 mm |
| Pre charge pressure | 1.5 bar |
| Volume | 150 liter |
| Material | Steel SBR rubber |
| Nominal diameter | DN20 |
| Color | Red |
| Finish | Epoxy-coated steel |
| Thread connection | External thread |
| Hoogte | 945mm |
Documenten en/of handleidingen
Download hieronder de informatie en/of handleidingen van dit product.

