Sanitary expansion vessel heating DP-11 liter - 2.5 bar pre-pressure

Customer reviews
Based on real customer reviews
Free shipping in the Netherlands from €100
Not applicable to pallet shipments
Large stock available
Most products available for immediate delivery
Fast shipping
Ordered before 3:00 PM, usually shipped the same day
14-day return period
Easy returns without hassle
Secure payment
iDEAL, Wero, pay afterwards or bank transfer
Description
11 liter diaphragm expansion vessel for closed heating systems and sanitary (tap water). Equipped with a fixed diaphragm in SBR rubber, which guarantees better performance and longer life. Equipped with durable epoxy powder coating.
- Pre-pressure: 2.5bar
- Connection: 3/4inch external thread
- Temperature maximum 99 degrees
This high-quality 11 liter expansion vessel complies with European guidelines and is provided with the CE European quality mark.
Technische specificaties
| Article number | A2C2L19 |
| EAN nummer | 8019742105227 |
| Brand | Elbi |
| Model | expansion vessel |
| Connection | R (external thread) |
| Diameter | 270 mm |
| Thread type | BSP (G-thread) |
| Thread size | 3/4 inch |
| Max operating temperature | -10°C tot +99°C |
| Max operating pressure | 10 bar |
| Certification | ce |
| Application | Heating Tap water |
| Collecties 2 | Sanitary expansion vessels |
| Height | 305 mm |
| Pre charge pressure | 2.5 bar |
| Volume | 11 liter |
| Material | Steel Butyl rubber membrane |
| Nominal diameter | DN20 |
| Color | Green |
| Finish | Epoxy-coated steel |
| Thread connection | External thread |

