Still 4 available
- Directly available from stock
- Pay as you wish
- 14 days reflection period
- Expert advice.
customers give us a 9.1 at WebwinkelKeur
Description
25 litre diaphragm expansion tank for heating systems.
This high-quality 25-litre expansion tank complies with European directives and bears the CE European mark.
- Pre-pressure: 0.5bar
- Integration in closed heating circuits
- Temperature maximum 100 degrees
- Cap valve not included
Specifications
| Article number | 99068 |
| EAN nummer | 8717845990688 |
| Model | expansion vessel |
| Connection | R (external thread) |
| Diameter | 308 mm |
| Thread size | 3/4 inch |
| Max. operating temperature | 0 °C to 120 °C |
| Max. operating pressure | 3 bar |
| Certification | ce |
| Application | Heating |
| Collecties 2 | Central heating expansion vessels |
| Height | 481 mm |
| Pre-charge pressure | 0.5 bar |
| Volume | 25 liter |
| Material | Steel Rubber |
| Nominal diameter | DN20 |
| Color | Red |
| Finish | Epoxy-coated steel |
| Brand | BONFIX |
Ask a question about this product
Others also ordered
In stock
In stock

Expansion vessel 24 liter - 1.5 bar pre-pressure
Art. A102L27
Still 2 available

EnergyBy expansion vessel coupling 3/4inch with wall bracket
Art. EBEX.51.34
In stock





